تبلیغات


ساعت فلش

طبیعت - آب و مشکلات آن
روزنامه «فرهیختگان» در گزارشی به قلم سارا کاویان نوشت:

می‌گویند جنگ‌های آینده در خاورمیانه بر سر آب خواهد بود نه نفت! 

در شرایطی كه بیش از 70 درصد سطح كره زمین را آب تشكیل می‌دهد اما تنها دو درصد آب‌های جهان شیرین هستند، در حال حاضر، ۹ كشور ۶۰ درصد كل منابع آب شیرین را به خود اختصاص می‌دهند؛ كانادا، چین، كلمبیا، پرو، برزیل، روسیه، ایالات متحده آمریكا، اندونزی و هند. در مقابل حدود ۸۰ كشور با كمبود آب مواجهند كه برخی از آنها تقریبا به هیچ منبع آب شیرین قابل توجهی دسترسی ندارند؛ كویت، بحرین، مالت، امارات متحده عربی، سنگاپور، اردن و لیبی.با توجه به افزایش روزافزون جمعیت، توسعه صنایع و افزایش آلودگی منابع آب شیرین، دسترسی به آب كافی و مناسب در برخی از كشورها به یك بحران جدی تبدیل شده است.به‌طور میانگین در سطح جهانی آب شرب و بهداشت ۱۰ درصد مصارف را تشكیل می‌دهند و فعالیت‌های صنعتی، تفریحی و تجاری و سایر حدود ۲۰ درصد و كشاورزی به تنهایی ۷۰ درصد منابع آب را مصرف می‌كند.

در برخی از كشورها به ویژه كشورهای آفریقایی در مناطق صحرایی و ساحل آفریقا ۹۰ درصد منابع آب صرف كشاورزی می‌شود. تقریبا ۱۰۰ كشور جهان در حال حاضر با گسترش بیابان‌ها مواجه هستند. درواقع بر اساس مطالعات سازمان ملل ۹۰۰ میلیون انسان در حال حاضر در نقاطی ساكن هستند كه با خطر تغییر آب و هوا و گسترش بیابان روبه‌رو هستند.

محرومیت ۴/ ۱ میلیارد انسان از دسترسی به آب سالم

در حال حاضر ۴/ ۱ میلیارد انسان از دسترسی به آب سالم محرومند و در عین حال نیمی از جمعیت جهان از فقدان تاسیسات بهداشتی (فاضلاب) در رنج هستند. در عین حال توسعه تاسیسات جدید با توجه به روند رو به رشد جمعیت پاسخگو نیست.

در برخی كشورها به ویژه كشورهای كمتر توسعه‌یافته تامین آب بر دوش زنان خانواده است. هنگامی كه در منزل، آب مهیا نیست، سختی تهیه آن به گونه‌ای عمده به دوش زنان است. در مناطق روستایی آسیا، در 30 درصد از خانواده‌ها زنان مسوول مهیا كردن آب هستند در حالی كه این رقم برای مردان 13 درصد است. برای مثال در مناطق روستایی هندوستان زنان معمولا تهیه‌كنندگان آب برای 48 درصد از خانواده‌ها هستند در حالی كه این درصد برای مردان فقط شش است.

در كنار آن توسعه توجهات و احترام به ارزش آب و محیط زیست از اهمیت نهادینه‌تری برخوردار است. برای دهه‌های زیادی بشر غیرمسوولانه از محیط زیست بهره برده و بیش از نیاز، منابع را مورد استفاده قرار داده است و در راستای تخریب و كاهش كیفیت منابع آب گام برداشته است. كاهش و كمبود تولیدات كشاورزی از عواقب سوء بحران آب است.

سرانه مصرف آب در ایران 40 لیتر بیشتر از دنیاست

بر این اساس رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست گفت: در 9 استان و 34 شهر كشور با كمبود جدی آب مواجه هستیم. مهندس محمدجواد محمدی‌زاده معاون رئیس‌جمهوری در دومین سمینار ملی جایگاه آب‌های بازیافتی و پساب در مدیریت منابع آب در هتل پردیسان مشهد افزود: لازم است در زمینه مدیریت آب و بازگردانی پساب به چرخه مصرف، چاره‌اندیشی‌های لازم صورت گیرد. وی اضافه كرد: آلودگی‌های منابع آب در اثر فعالیت معدنی و صنعتی كه مسائلی نوظهور هستند، افزایش یافته در حالی كه كشور ما در اقلیم خشك و نیمه‌خشك قرار گرفته و از نظر آب در مضیقه است. 

وی ادامه داد: یك‌سوم منابع تجدیدناپذیر آب را به صورت پساب از دست می‌دهیم كه نشان می‌دهد چه سرمایه‌ای از دست می‌رود. محمدی‌زاده با اشاره به سالانه 410 میلیارد مترمكعب آب حاصل از نزولات و باران در كشور گفت: 280 میلیارد مترمكعب از این آب به علت تبخیر و تعریق از دست می‌رود، 92 میلیارد مترمكعب به جریان‌های سطحی و حدود 38 میلیارد مترمكعب به تغذیه طبیعی آب‌های زیرزمینی اختصاص دارد. 

وی افزود: كل ذخیره آبی كشور حدود 130 میلیارد مترمكعب است كه حدود 50 میلیارد مترمكعب آن ذخیره آب مطمئن محسوب می‌شود. رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست با اشاره به 94 میلیارد مترمكعب حجم كل آب مصرفی در كشور ادامه داد: بخش كشاورزی با 91 درصد مصرف ‌آب، بیشترین سهم استفاده از منابع آبی را به خود اختصاص داده است. 

وی گفت: در دنیا در ازای مصرف هر یك مترمكعب آب، دو كیلوگرم محصول كشاورزی تولید می‌شود در حالی كه در ایران محصول تولیدی در ازای مصرف هر مترمكعب آب تنها 900 گرم است. وی اظهار كرد: با ادامه این روند در سال 1400 همچنان كشاورزی به صورت یك معضل محسوب می‌شود. محمدی‌زاده با اشاره به اینكه سرانه مصرف آب در ایران 191 لیتر است، افزود: سرانه مصرف آب در دنیا 150 لیتر است و این یعنی هر ایرانی حدود 40 لیتر بیشتر از سرانه جهانی آب مصرف می‌كند.

ضرورت مدیریت مصرف آب

معاون رئیس‌جمهور همچنین با اشاره به حدود 29 میلیارد مترمكعب پساب برگشتی گفت: حدود 60 تا 70 درصد از آب مصرفی در بخش صنعت به صورت پساب برگشت داده می‌شود و حجم آلایندگی بسیار بالایی دارد. معاون رئیس‌جمهور درخصوص حجم پساب و پیش‎بینی آن برای سال 1400 عنوان كرد: حجم پساب تولیدی در كشور در سال 1400 برابر با 40 میلیارد مترمكعب تخمین زده می‌شود. وی ادامه داد: پیش‌بینی می‌شود در سال 1400 حداقل 90 میلیون نفر جمعیت در كشور وجود داشته باشد كه 75 میلیون نفر از آنها در شهر و بقیه در روستاها اقامت خواهند داشت. 
به گزارش ایسنا، رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست ادامه داد: هفت شهر میلیونی فعلی در سال 1400 به 19 شهر افزایش پیدا خواهند كرد و میزان فاضلاب تولیدی شهرها و روستاها بالغ بر پنج میلیارد مترمكعب می‌شود. وی گفت: با توجه به این آمار ضروری است كه بهره‎وری در حوزه پساب را افزایش بدهیم و افزایش ارزش افزوده را برای هر واحد آب در دستور كار قرار دهیم؛ همچنین در اجرای طرح‌های ذخیره‌سازی همزمانی و هماهنگی داشته باشیم. وی اضافه كرد: باید سطوح كشاورزی اصلاح، تجهیز و یكپارچه‌سازی شود، همچنین مدیریت مصرف آب كشاورزی باید در اولویت قرار گیرد. محمدی‌زاده با تاكید بر لزوم اولویت‌بخشی به روش‌های اعمال مدیریت آب و تعیین الگوی درست مصرف اظهار داشت: لازم است در حوزه‌های مرزی و مشترك آب، مهار و كنترل لازم صورت گیرد.
طبقه بندی: طبیعت ایران، طبیعت، مطالبی در مورد طبیعت، مقاله درباره ی طبیعت،
تاریخ : پنجشنبه 21 اسفند 1393 | 09:29 ق.ظ | نویسنده : محسن | نظرات


  • paper | خرید بک لینک | فروش آگهی رپرتاژ
  • خرید لینک دائمی | فروش لینک ارزان