تبلیغات


ساعت فلش

طبیعت - طبیعت خاورمیانه

درشرایطی که تنش های سیاسی کشورهای خاورمیانه، تیتر رسانه‎‎های جهان را بخود اختصاص داده،طبق تحقیقات جدید تغییرات سریع اجتماعی و اقتصادی در کشورهای خاورمیانه سبب افزایش میانگین درجه حرارت به میزان 3 درجه سانتیگراد تا سال 2050 می‌شود که منطقه را بالقوه مبدل به یک کوره سوزان می‎کند.3645393916.jpg

به گزارش خبرگزاری میراث فرهنگی بانک جهانی طی گزارشی هشدار داد درشرایطی که خاورمیانه عربی درگیر تنش های سیاسی تیتر رسانه های جهان را بخود اختصاص داده، بلایای طبیعی در حدود 11.5 میلیارد دلار امریکا خسارت برای اقتصاد کشورهای عرب طی 30 سال گذشته تحمیل کرده و بر زندگی 50 میلیون انسان تاثیر منفی داشته است.

طبق بررسی‌های منتشر شده از سوی بخش خاورمیانه و شمال آفریقا در بانک جهانی، اقتصاد خاورمیانه ،با خشک‎تر و گرمتر شدن خاورمیانه وکاهش با رندگی در جهان عرب، از لبنان تا سواحل خلیج فارس وتخریب توده‎های مرجانی آن، در خطر جدی است، اما دولت ومردم این منطقه مشغول زدوخوردهای سیاسی ،از این خطر غافل شده است.

"اینگر آندرسن" معاون بخش خاورمیانه و شمال افریقای بانک جهانی با اعلام این مطلب در گزارشی یاداور شد که 5 کشور عربی از جمله کویت با رکورد تازه در کاهش بارندگی در سال‎های اخیر علاوه بر تخریب محیط زیست ، با پیامدهای مستقیم آن بر اقتصاد منطقه نیز مواجه هستند.

طبق تحقیقات جدید تغییرات سریع اجتماعی و اقتصادی در کشورهای خاورمیانه به ویژه رشد شهرنشینی و کاهش بارندگی، سبب افزایش میانگین درجه حرارت به میزان 3 درجه سانتیگراد تا سال 2050 می شود که منطقه را بالقوه مبدل به یک کوره سوزان می‎کند. همچنین تحقیقات جدیدتری نیز حکایت از آن دارد که روند کاهش بارندگی در نواحی نیل و شبه چزیره عربستان حداقل تا 2017 ادامه دارد.

تحقیقات جداگانه توسط بانک جهانی درباره سوریه وتونس نیز نشان می‎دهد که تغییرات آب و هوایی تاثیر مستقیمی بر درآمد هر دو کشور به میزان 7 درصد کاهش داشته است. درحالی که این میزان در یمن به مراتب بدتر است که با 24 درصد کاهش درآمد مواجه است.

علاوه براین تولیدات کشاورزی نیز که 40 درصد مشاغل را در جهان عرب تامین می‎کند، تحت تاثیر منفی این تغییرات آب و هوایی قرار می‎گیرد و درشرایطی که مسائل سیاسی، همه توجهات و عناوین خبری را به خود اختصاص داده#اند، بلایا و مخاطرات طبیعی مرتبط با تغییرات آب و هوایی خطر بزرگ‎تری درکمین کشورهای عرب است.

روشن است که دولت و شهروندان این کشورها به دلیل اشتغال بر مسائل سیاسی بر تاثیرات مخرب فعالیت‌های خود بر محیط زیست توجهی ندارند اما حادثه منتظر کسی نمی‎ماند.

تغییرات آب و هوایی نه تنها بر وضعیت دسترسی به آب سالم در مناطق شهری و روستایی تاثیر منفی داشته بلکه پیش بینی می‌شود که تا سال 2050 بارندگی به میزان 10 درصد کاهش یابد و این وضع دستاوردهای کشاورزی طی دو دهه گذشته را می‎تواند کاهش دهد یا متوقف کند.

خشکسالی‎های مکرر سبب افزایش مهاجرت از روستا به شهرها شده که خود سبب افزایش فشار بر شهرهایی است که هم اکنون نیز با مشکل ازدحام مواجه‎اند. این گزارش همچنین از خطر بروز توفان و سیلاب‎ها در نتیجه افزایش فشار به ویژه یاد کرده و گفته است تا کنون در شهرهای عربی 500 هزار نفر تقریبا تحت تاثیر تخریب‎های ناشی از سیلاب و توفان قرار گرفته‎اند.

طبق این گزارش منطقه خاورمیانه عربی که از کمبود آب شیرین رنج می‎برد دسترسی کمتری به این منابع خواهد داشت و با سختی وتنگنای بیشتری مواجه خواهند شد در حالی که هم اکنون نیز نیمی از کشورهای عرب از "کمبود آب مطلق" رنج می‌برند. درحالی که دیگران نیز وضعیت اندکی بهتر دارند.

علاوه براین تولیدات کشاورزی نیز که 40 درصد مشاغل را در جهان عرب تامین می‎کند، تحت تاثیر منفی این تغییرات آب و هوایی قرار می‎گیرد و درشرایطی که مسائل سیاسی، همه توجهات و عناوین خبری را به خود اختصاص داده#اند، بلایا و مخاطرات طبیعی مرتبط با تغییرات آب و هوایی خطر بزرگ‎تری درکمین کشورهای عرب است.

بانک جهانی تخمین می‎زند که بلایای طبیعی در حدود 11.5 میلیارد دلار امریکا خسارت برای اقتصاد کشورهای عرب طی 30 سال گذشته تحمیل کرده و بر زندگی 50 میلیون انسان تاثیر منفی داشته است.

سیل مهاجرت از روستا به شهرها یکی از نتایح کاهش بارندگی در کشورهای عرب است که هم اکنون بیش از 56 درصد از سکنه عرب را در شهرها سکونت داده است و پیش بینی می‌شود که تا سال 2050 این میزان به 75 درصد کل جمعیت منطقه برسد.

ناکارامدی و مسدود شدن سیستم‎های زهی کشی، افزایش ساخت و سازها و نیز افزایش سطوح سیمانی که مانع از جذب آب به منابع زیر زمینی آب می‎شود، تا کنون سبب بروز سیلاب‏های مخرب شده که طی ده سال گذشته قربانیان را به دوبرابر افزایش داده و آسیب دیده گان از سوانح را به 500 هزار نفر در کل منطقه رسانده است.


آبشار مارگون در استان فارس، بی نظیر ترین آبشار خاور میانه

 شهرستان سپیدان با گستردگی دو هزار و 839 كیلومتر مربع و پیشینه تاریخی 900 ساله در شمال غربی استان فارس قرار دارد. شهر اردكان مركز آن در 75 كیلومتری شمال غربی شهر شیراز جای دارد. این سرزمین چهار فصل از شمال و شمال غربی با شهرستان‌ اقلید و استان كهگیلویه و بویراحمد، ‌از شرق با شهرستان مرودشت، از جنوب با شهرستان شیراز و از غرب با شهرستان ممسنی مرز مشترك دارد.

آبشار مارگون

این آبشار یكی از زیباترین آبشارها و یكی از بی‌مانندترین نمونه‌های آبشار طبیعی جهان و بزرگترین آبشار خاورمیانه به شمار می‌رود.

این آبشار در 50 كیلومتری شهر اردكان قرار گرفته و مورد توجه گردشگران داخلی و خارجی است. موقعیت طبیعی و چشم‌اندازهای پیرامون آبشار، هم‌آمیزی درختان جنگلی با ناحیه كوهستانی و رودخانه‌ای زیبایی آبشار مارگون را صد چندان كرده است.

چشمه و برم شش پیر

رودخانه پرآب و سركش شش پیر، از چشمه‌ای زیبا در كوه رُنج سرچشمه گرفته و با رسیدن به دریاچه (برم) شش‌پیر، چشم‌اندازی زیبا را پدید می‌آورد.  

تنگ تیزآب

تنگ تیزآب در فاصله 28 كیلومتری شمال غربی سپیدان و حدفاصل سپیدان-یاسوج قرار دارد و گذرگاه یكی از شعبه‌های رودخانه بِشار است كه از كوه‌های سپیدان سرچشمه می‌گیرد. این رودخانه دائمی دارای آبی شیرین است و گونه‌های مختلف ماهیان بومی در آن دیده می‌شود و از پوشش جنگلی و گیاهی مناسبی برخوردار است.

پیست اسكی سپیدان

در فصل زمستان به دلیل برفگیر بودن كوه‌ها،‌ اسكی یكی از ورزشهایی است كه مردم استان فارس و استان‌های مجاور و حتی كشورهای حوزه خلیج فارس برای تفریح و ورزش به دامنه‌های این شهرستان هجوم می‌آورند. دو پیست اسكی كاملاً مجهز در شمال غربی سپیدان قرار دارد و میعادگاه دوستداران ورزش‌های زمستانی است.

منطقه نمونه گردشگری چلهگاه

این منطقه زیبا كه هوای لطیف بهار و تابستان آن مأمنی خوش برای مسافران و گردشگران است، دارای پوشش گیاهی، جنگلی و رودخانه‌ای مناسب است. این مكان زیبا در كیلومتر پنج جاده سپیدان-یاسوج قرار گرفته است.

طبقه بندی: طبیعت، مطالبی در مورد طبیعت، مکان های گردشگری، مقاله درباره ی طبیعت،
برچسب ها: طبیعت، خاورمیانه،
تاریخ : پنجشنبه 1 اسفند 1392 | 10:26 ق.ظ | نویسنده : محسن | نظرات شما درباره این مطلب


  • paper | خرید بک لینک | فروش آگهی رپرتاژ
  • خرید لینک دائمی | فروش لینک ارزان