تبلیغات


ساعت فلش

طبیعت - هر درخت اکسیژن چند نفر را تولید می کند؟
وی یك درخت را تامین كننده اكسیژن یك خانواده چهار نفره برشمرد و گفت: یك هكتار جنگل در یك سال قادر به جذب پنج تا 10 تن كربن و تولید 10 تا 20 تن اكسیژن است.
عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات گفت: هر چهار ثانیه به اندازه یك زمین فوتبال از مساحت جنگلهای جهان كاسته می شود.

به گزارش ایسنا، ‌دكتر جواد رزمی در سمینار طبیعت كه به میزبانی واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی برگزار شد افزود: چهار میلیارد هكتار جنگل در كره زمین وجود دارد كه هر چهار ثانیه به اندازه مساحت یك زمین فوتبال از سطح پوشش جنگلی جهان كاسته می شود.

وی افزود: سرعت جنگل‌زدایی در جهان بین 5 تا 13 میلیون هكتار در سال است.

عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات با اشاره به زندگی سیصد میلیون نفر از مردم جهان در جنگل و یا حاشیه آن تصریح كرد: جنگل از یك سو زیستگاه دو سوم گونه های موجود زنده روی كره زمین و از دیگر سو، زندگی یك میلیارد و دویست میلیون نفر در جهان وابسته به آن است.

رزمی در ادامه به جنگلهای زیر آبی كلپ اشاره كرد و گفت: جنگل‌های كلپ به عنوان یكی از غنی ترین اكوسیستم های آبی زیست كره محسوب می شود و از جلبك های موسوم به كلپ تشكیل شده كه ارتفاعی تا 60 متر دارند.

وی افزود: برداشت بی رویه كلپ ها، به علت كاربری آنها در صنعت غذا و دارو، حیاتشان را با تهدیدی جدی مواجه ساخته است.

رزمی با اشاره به اهمیت جنگلها در حفظ و پایداری گونه گونی زیستی گفت: 38 درصد از جنگلهای جهان هنوز به صورت بكر باقی مانده و شصت و چهار درصد بقیه نیز با تهدیداتی چون توسعه حریم شهرهای حاشیه جنگل، تبدیل اراضی جنگلی به مزارع كشاورزی جهت تولید غذا و علوفه، استفاده كماكان از چوب و مشتقات آن برای تامین انرژی، برداشت بی رویه، حریق و زراعت نخل با هدف تولید روغن، سوخت، ساخت مواد آرایشی، مواد شوینده و روان كننده ها مواجه است.

وی یك درخت را تامین كننده اكسیژن یك خانواده چهار نفره برشمرد و گفت: یك هكتار جنگل در یك سال قادر به جذب پنج تا 10 تن كربن و تولید 10 تا 20 تن اكسیژن است.

 عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات تاكید كرد: طبق آخرین آمارها روزانه یكصد و سی گونه موجود بر روی كره زمین منقرض می شوند كه تخریب زیستگاه یكی از دلایل این آمار نگران كننده است.

وی به جنگلهای آمازون به عنوان مامن دو و نیم میلیون گونه حشره اشاره و خاطر نشان كرد: در جنگلهای بارانی پاناما 1200 گونه سوسك فقط در روی یك درخت شناسایی شده‌اند.

وی در پایان گفت: یکی از مهمترین اهداف نامگذاری سال جهانی جنگل،‌ ارتقای آگاهی عمومی و ایجاد حساسیت در جامعه در زمینه اهمیت جنگل ها ، نقش قابل توجه آنها در حفظ زمین و آشنایی مردم با مهمترین عوامل تخریب جنگلهاست. طبقه بندی: مطالبی در مورد طبیعت، مقاله درباره ی طبیعت،
برچسب ها: درخت، اکسیژن، تولید،
تاریخ : پنجشنبه 1 اسفند 1392 | 09:33 ق.ظ | نویسنده : محسن | نظرات شما درباره این مطلب


  • paper | خرید بک لینک | فروش آگهی رپرتاژ
  • خرید لینک دائمی | فروش لینک ارزان