تبلیغات


ساعت فلش

طبیعت - طبیعت استان هرمزگان

جغرافیای طبیعی استان هرمزگان

 

موقعیت و وسعت 
این استان در جنوب ایران واقع شده ، وسعت آن 8/68475 كیلومتر مربع است و بین مختصات جغرافیایی 25 درجه و 35 دقیقه تا 28 درجه و 57 دقیقه عرض شمالی و 52 درجه و 41 دقیقه تا 59 درجه و 15 دقیقه طول شرقی ‌( از نصف النهار گرینویچ ) واقع شده است .
این استان از شمال با استان كرمان ، از جنوب با خلیج فارس و دریای عمان ، از جنوب با استان سیستان و بلوچستان و از غرب با استانهای فارس و بوشهر همسایه است .
از لحاظ وسعت بزرگترین شهر این استان " بندرعباس " و كوچكترین آن " شهر هرمز " است .

 

وجه تسمیه هرمزگان
هرمزگان از كلمه "هرمز" است، پسوند "گان" انتساب این منطقه را به هُرْمُزْ می رساند املأی صحیح هرمز به صـورت "هرموز" ونوشتن آن بی واو یك اشتباه رایج است و هرموز از دو جزء‌ "هور" كه صحیح تر آن "خور"به معنی خلیج، لنگرگاه،مرداب و دره است وجزء دوم "موز" كه بنظر می رسد همان میـوه معروف موز باشد،تشكیل شده است بر اساس شواهد تاریخی محل اصلی هرمز منطقه ای نزدیك میناب فعلی بوده كه شهر میناب فعلی برروی خرابه های آن بنا شده است.

 

جغرافیای تاریخی بندرعباس
تاریخچه بنای شهر بندرعباس در مقایسه با غالب شهرهای ایران سابقه ای کوتاه دارد و بنای آن به چهار صد سال نمی رسد.

تا قرن چهارم پیش از میلاد مدارک پراکنده ای بر پایی کتیبه ها و نوشتارهای تاریخ نگاری یونانی درباره خلیج فارس نوشته شده بود.ظاهرا در ایام بسیار کهن اقوامی در سواحل غربی خلیج فارس و دشتهای جنوب غربی ایران می زیسته اند و شواهدی مبنی بر وجود دریا نوردی در آن دوران وجود داشته از جمله بابلیان در قرن هفتم پیش از میلاد  در خلیج فارس دریا نوردی می کرده اند . نخستین مدرک قطعی در مورد دریا نوردی در خلیج فارس به زمان"نئارخوس"یا نئارک" دریا سالار اسکندر مقدونی مربوط است.

 به دلیل خرچنگ زیادی که در ساحل این دهکده دیده می شد نام آن را به"بندرگامارااو" یا "گامبارائو" یعنی بندر خرچنگ تبدیل نمودند. نام متداول بعدی یعنی "گمرون" یا "گامبرون" به احتمال قوی از لغت پرتغالی "گامارائو" اقتباس شده است.

در سال 1622 میلادی شاه عباس توانست با انگلیسی ها متحدد شود و بدین طریق دست پرتغالی ها را از خلیج فارس کوتاه کند و به افتخار این موفقیت بندر " گمبرون"بنام بندرعباس تغییر نام پیدا کرد. 
تا سال 1650 میلادی بندرعباس حصاری نداشت ولی از زمانی که دور شهر را محصور کردند بر امنیت آن افزوده گردید، سپس انگلیسی ها وهلندی ها دربندرعباس تجارتخانه و در کناره ی دریا عمارت زیبا بنا کردند و چون در بندر لنگرگاه مناسبی وجود داشت اکثر کشتی های بزرگی که از هندبرای ایران و عثمانی و سایر نقاط کالا حمل می کردند در طول راه در بندرعباس لنگر می انداختند. 
بررسیهای تاریخی وقایع خلیج فارس و بندرعباس در حدود سالهای 1680 میلادی نشان خواهد داد که هلندی ها در این موقع با قدرت فوق العاده تاسیسات خود را در بندرعباس و بصره اداره می نموده اند و تقریبا به همان اندازه قدرت و کمال رسیده بودند که پرتغالیها در یکصد سال پیش در خلیج فارس داشتند .


آثار باستانی بجامانده از زمان حكومت پرتقالی ها در جزیره هرمز

هلندیها در سال 1698 میلای با کسب اجازه از دولت ایران شهر تازه ای دروسط بندرعباس بنا نمودند ( عمارت کلاه فرنگی درهمین ایام بنا شده است ) که تا سال 1722 میلادی این شهر دوام یافت و سپس سقوط کرد .

در سال 1864 میلادی بود که  انگلیسیها برای اولین بار موفق شدند که سیستم ارتباطی تلگرافی خلیج فارس که سبب مرتبط ساختن هندوستان و اروپا از طریق خلیج فارس می گردید به وجود آورند و همچنین با امضا مقاوله نامه بین دولت ایران و کمپانی تلگراف انگلیس تاسیسات تلگرافخانه انگلیسی در بندرعباس و " باسعیدو " و " جزیره هنگام " و " بندرجاسک  " به وجود آمد .

در سال 1900 میلادی انگلیسها برای اولین بار اقدام به تاسیس کنسولگری در بندرعباس کرده و شخصی به نام " ورهنت " از طرف دولت انگلیس به این منظور منصوب گردید و تا سال 1918 میلادی از طرف دولت انگلیس چندین نفر به این سمت برگزیده شدند .

پس ازنهضت مشروطیت قانون ایالات و ولایات در سال 105 میلادی به تصویب  رسید که براساس آن بندرعباس و توابع آن جزو محدوده ایالت ( استان ) فارس و بنادر گردید و بعد از آن تحت اختیار حاکم کرمان قرار گرفت.

 

جغرافیایی طبیعی شهرستان بندرعباس
آب و هوای این شهرستان به علت شرایط خاص خود متغییر بوده زیرا در نواحی کوهستانی گرم وخشک و در نواحی ساحلی و جلگه ای گرم و مرطوب می باشد. آب و هوای نوار ساحلی این شهرستان در فصل تابستان بسیار گرم و مرطوب ودر فصل زمستان هوا نسبتا معتدل می شود . فصل تابستان دراین نواحی به مدت 9 ماه ادامه می یابد که به تدریج از اوایل آبان ماه از گرمای هوا کاسته می شود. وزش بادها شمالی دراین شهرستان توام با گرد وغبار بوده که گاهی اوقات این بادها با رطوبت زیاد دریا همراه شده و هوای گرم و مرطوبی را به وجود می آورد که این پدیده را در اصطلاح محلی هوای " شرجی " گویند.

دراثر مجاورت نواحی شمالی با استانهای کرمان و دوری از سواحل خلیج فارس در مقایسه با شهرهای نوار ساحلی ملایمتر می باشد حداکثر درجه حرارت دراین ناحیه از شمال شهرستان دراواسط تابستان 30 تا49 درجه و حداقل آن در  دیماه 2تا 5درجه سانتیگراد متغییر است .

 

آب و هوای استان هرمزگان
استان هرمزگان از مناطق گرم و خشك ایران است . به طور كلی آب و هوای این استان تحت تاثیر آب و هوای بیابانی و نیمه بیابانی قرار دارد .

گرمای متوسط سالا‌نه این منطقه در حدود 27 درجه سانتی گراد است و رطوبت نسبی آن حداقل به 19 درصد و حداكثر به 100 درصدی می رسد . مقدار متوسط بارندگی سالا‌نه 8/215 میلی متر است .

در این مناطق در حدود 9 ماه از سال بارندگی مهمی انجام نمی شود و قسمت عمده بارندگی نیز در یكی دو نوبت انجام می گیرد و در همان موارد هم اغلب مانند بارانهای بهاری سیل آسا می باشد  كه شامل خساراتی  می گردد .

هوای این استان در سردترین روزهای زمستانی  از 10 درجه سانتی گراد بالا‌ی صفر پایین تر نمی آید . تابستانهای گرم و زمستانهای  معتدل از ویژگیهای آب و هوای استان هرمزگان به شمار می رود . 


از جمله مهمترین بادهای این استان عبارتند از :
باد " سهیل یا سهیلی " بادی است تابستانی كه از جنوب شرقی به سمت شمال غربی می وزد و در رسیدن میوه خرما نقش اساسی دارد.

باد " نعشی  ( نشی ) "بادی است كه از شمال شرقی به سمت جنوب غربی می وزد و سرد و طوفان زا می باشد  .

باد ‌" عقربی " بادی است بهاری كه از نیمه فروردین الی اوایل تابستان از سمت جنوب به شمال می وزد .

باد " قوس ‌" بادی است زمستانی كه در جهت شرقی - غربی می وزد و باعث بیشترین بارش در این منطقه می شود .

باد " شمال " این باد به مدت 9 ماه از سال به موازات ساحل شمالی خلیج فارس می وزد .

 وزش باد شمال به مدت 40 روز در فصل تابستان با گرد و غبار محلی همراه است . جهت وزش این باد از جنوب غربی به سوی شمال شرقی می باشد و در زمستانها جهت آن غربی - شرقی می گردد .

باد " ایوبی " این نوع باد همانند د " باد قوس " از یك ویژگی خاص برخوردار است كه همراه با مقدار كمی باران می باشد .

باد  " شرجی یا شرقی " وزش این باد در تابستان از بادهای بسیار نامطلوب سواحل شمالی خلیج فارس به شمار می رود زیرا در فصل تابستان پس از عبور از سطح دریا رطوبت زیاد به خود می گیرد و نسبی هوا را به شدت بالا‌ می برد و گاهی توام با ابر و مه است كه در برخی نواحی موجب بارندگی می شود .

باد " بحری یاد باد شمال غربی " این باد اغلب در فصل زمستان شروع به وزیدن می نماید و نسیمی را از دریا با خود می آورد و گاه بارندگی های اندكی را پدیدار می كند .‌

 

ناهمواریهای استان هرمزگان
مناطق کوهستانی ، بخش عمده ای از مساحت این استان را در برگرفته و کوههای این منطقه ادامه رشته کوههای زاگرس است که به تدریج از شمال غربی به جنوب شرقی کشیده شده است و به مرورازارتفاعات کاسته می شود تا سرانجام به تپه ماهورهای آهکی و گچی و شنی تبدیل می شود و سپس به زمینهای پست ساحلی که در امتداد خلیج فارس و دریای عمان قرار دارد می پیوندند . این ناحیه پست ساحل در اطراف تنگه هرمز وسعت بیشتری پیدا می کند .

طبقه بندی: طبیعت ایران، طبیعت، مکان های گردشگری،
برچسب ها: طبیعت، استان، هرمزگان،
تاریخ : سه شنبه 1 بهمن 1392 | 05:44 ب.ظ | نویسنده : محسن | نظرات


  • paper | خرید بک لینک | فروش آگهی رپرتاژ
  • خرید لینک دائمی | فروش لینک ارزان