تبلیغات


ساعت فلش

طبیعت - طبیعت استان خراسان جنوبی
پیشینه

خراسان جنوبی شامل محدوده‌ای از خراسان بزرگ است که در سده‌های پیش قهستان نامیده می‌شده‌است. شهرهای مهم ایالت قهستان، تون (فردوسامروزی) و قائن بوده‌اند. مارکوپولو نیز در سفرنامه خود، از این منطقه با نام تونوکاین (تون و قاین) یاد کرده‌است.[۲]

در سده‌های اخیر و به ویژه از دوران قاجار، دو شهر فردوس و قائن به دلیل حوادث طبیعی مختلف به تدریج موقعیت جمعیتی خود را از دست داده و بیرجندمرکزیت و اهمیت بیشتری یافت.

شکیل خراسان جنوبی از سال ۱۳۴۲ مطرح بوده است ولی دیدیم که سالها بازیچه سیاستمداران ماند و در میدان سیاست پاسکاری شد تا اینکه در سال ۱۳۸۳ بعد از اتمام انتخابات مجلس و فروکش کردن بحث های سیاسی پاس نهایی داده شد و خراسان جنوبی تشکیل شد(آنهم با سه شهرستان که تا چند سال قبل بخشی از بیرجند بودند) .

استان خراسان جنوبی در سال 1383 و پس از سال ها كشمكش سیاسی در استان خراسان تاسیس شد. مركز این استان جدید شهر بیرجند تعیین گردید. در زمان تاسیس این استان شامل سه شهرستان بیرجند، نهبندان و سربیشه بود.این استان در حالی ایجاد شد كه عملا كمكی به سبك تر شدن امور سیاسی استان خراسان نمی كرد و بسیاری از شهرستان هایی كه پیش بینی شده بود در این استان قرار گیرند حاضر به تبعیت از تغییر در تقسیمات كشوری وعضویت در آن نشدند.

گناباد كه خود ادعای مركزیت استان داشت ، هرگز پیوستن به استان جدید را قبول نكرد. طبس در در 270 كیلومتر بیرجند قبل از تقسیم خراسان و از شدت عدم علاقه به پیوستن به خراسان جنوبی ترجیح داد به استان یزد بپیوندد.

قاین در ابتدای تاسیس استان حاضر به پیوستن به خراسان جنوبی نشد و تا 55 كیلومتری بیرجند یعنی بعد از آرین شهر در محدوده خراسان رضوی باقی ماند.در سال 1383 و پس از تقسیم خراسان ادامه مباحث الحاق قاین به خراسان جنوبی بین مسولین محلی و مردم نقل هر مجلس و محفل بود. ادامه این بحث در نهایت در اواخر همان سال 83 منجر به رضایت مسولین و پذیرش این امر شد كه قاین تكمیل كننده استان خراسان جنوبی است . با الحاق قاین ،خراسان جنوبی نگاهش را به فردوس انداخت.

فردوس كه در قضیه تقسیم خراسان بیشترین آسیب را دید نیز حاضر به پیوستن به استانی با مركزیت بیرجند نشد.در چند راهپیمایی اعتراض آمیز كه منجر به كشته و زخمی شدن چند شهروند فردوسی قبل از تقسیم خراسان شد مردم این شهرستان نشان دادند كه در تقسیم خراسان رضوی سهم بیشتری خواهان هستند ،‌اگر چه نتیجه ای برای مردم در بر نداشت. در مرحله اول تقسیم خراسان شكل گیری استان ناقص خراسان جنوبی، تنها بخش سرایان فردوس با پذیرش این امر كه با پیوستن به خراسان جنوبی از بخش به شهرستان ارتقا می یابد حاضر به جدایی از فردوس و خراسان رضوی شد و مدتی را به عنوان یكی از بخش های شهرستان بیرجند در خراسان جنوبی به سر برد تا اینكه در سال 1384 اولین ارتقا در خراسان جنوبی با ارتقای بخش سرایان به شهرستان صورت گرفت. در همین سال با ارتقای بخش درمیان به مركزیت شهر اسدیه(اسدآبادسابق) دومین شهرستان جدید استان خراسان جنوبی به وجود آمد.

ادامه تلاش ها برای الحاق فردوس در سال 1386 به نتیجه رسید و این شهرستان هم علیرغم میل باطنی بسیاری از مردم ، به خراسان جنوبی ملحق شد و خراسان جنوبی روز به روز بزرگتر شد.

در سال 1387 بخش بشرویه شهرستان فردوس هم در جواب قبول الحاق به خراسان جنوبی توانست ارتقا پیدا كند و هشتمین شهرستان استان تاسیس شد.

با الحاق فردوس بیرجند یها شادمان از تكمیل تر شدن استان شان نگاهی ویژه به طبس داشتندو خواهان الحاق طبس به استان خود بودند. حتی مانند داستانشهرستان سرایان به مردم دیهوك طبس هم قول داده اند كه اگر به خراسان جنوبی بپیوندند آنان را هم به شهرستان ارتقا می دهند. دیهوك در 190 كیلومتری بیرجند واقع شده و یكی از بخش های سه گانه طبس می باشد این رویا در سال 1391 ودر روز های پایانی این سال برآورده شد و طبس به خراسان جنوبی پیوست. این پیوستن واکنش هایی همچون امضای طومار را در پی داشت . همچنین فرمانداری این شهر نیز به فرمانداری ویژه و معاونت استانداری ارتقا یافت.. الحاق طبس یعنی محقق شده بخش اعظم رویای اولیه تشكیل خراسان جنوبی ، البته اگر گناباد و بجستان هم ملحق شوند این رویا صد درصد به واقعیت پیوسته است.

در اردیبهشت 1391 نهمین و دهمین شهرستان ها تاسیس گشتند. بخش زیر كوه قاین همراه با بخش زهان قاین و تبدیل دهستان شاسكوه این شهرستان به بخش با سه بخش به شهرستان زیر كوه ارتقا یافت و حاجی آباد زیركوه پس از حاجی آباد هرمزگان و حاجی آباد فارس (زرین دشت) سومین حاجی آباد كشور شد كه به خود فرماندار می بیند. بخش خوسف بیرجند هم ژس از تبدیل دهستان جلگه ماژان به بخش به شهرستان ارتقا یافت و و با دو بخش مركزی و و جگله ماژان به جمع شهرستان های كشور پیوست.[۳]شمارهنام شهرستانتاریخ شهرستان شدن[۴]جمعیت[۱]
۱شهرستان بیرجند۱۳۱۶۲۵۹٬۵۰۶
۲شهرستان فردوس۱۳۲۳۴۱٬۶۲۶
۳شهرستان طبس۱۳۳۹۶۹٫۶۵۸
۴شهرستان قائنات۱۳۵۸۱۵۲٬۴۰۱ (با احتساب زیرکوه)
۵شهرستان نهبندان۱۳۶۸۵۷٬۲۵۸
۶شهرستان سربیشه۱۳۸۲۳۹٬۴۸۷
۷شهرستان درمیان۱۳۸۴۵۵٬۰۸۰
۸شهرستان سرایان۱۳۸۴۳۲٬۴۹۳
۹شهرستان بشرویه۱۳۸۷۲۴٬۶۸۳
۱۰شهرستان زیرکوه۱۳۹۱۴۸٬۳۵۲ (سرشماری ۱۳۸۵)
۱۱شهرستان خوسف۱۳۹۱۲۴٬۹۲۲ (سرشماری ۱۳۸۵)


جاذبه های گردشگری

استان خراسان جنوبی، در مسیر محورهای ارتباطی استان‌های جنوبی ایران با مشهد قرار دارد. محور اصلی ارتباطی استان‌های یزد، کرمان، اصفهان، فارس،بوشهر و هرمزگان به مشهد، از فردوس می‌گذرد. همچنین محور ارتباطی استان سیستان و بلوچستان به مشهد از شهرهای نهبندان، سربیشه، بیرجند و قائنعبور می‌کند.

قلعه کوه قاین مسجدجامع قاین مسجد جامع افین

کشاورزی

ستان خراسان جنوبی رتبهٔ اول تولید محصولات باغی زرشک و عناب و رتبه دوم تولید زعفران و پنبه را در سطح ایران داراست. همچنین این استان، ششمین تولیدکنندهٔ انار در بین استان‌های ایران است و شهرستان فردوس پس از شهرستان‌های ساوه و نی‌ریز، سومین تولیدکنندهٔ انار در ایران است.پسته، بادام،سیب، گلابی، به، گیلاس، آلبالو، زردآلو، هلو، خرما، توت، شاتوت، گردو، انجیر و سنجد از دیگر محصولات باغی این استان است.

در بخش محصولات زراعی، این استان در تولید چغندرقند، رتبه هشتم کشور را داشته و همچنین گندم، جو، پنبه، حبوبات، محصولات جالیزی و گیاهان علوفه‌ای در این استان کشت می‌شوند.

در بخش دامپروری، پرورش مرغ گوشتی و تخم‌گذار، گاو شیری و گوشتی، گوسفند، بز و شتر به صورت سنتی و صنعتی انجام می‌پذیرد.

اقلیم

میانگین بارندگی سالانه استان خراسان جنوبی، ۱۳۴ میلیمتر و میانگین دمای سالانه، ۱۷٫۵ درجه سلسیوس است. ۹۵ درصد وسعت این استان را عرصه‌های طبیعی در بر می‌گیرد که از این میزان، ۲۲٫۷ درصد بیابانی، ۶۳٫۳ درصد مراتع بیابانی، ۷٫۲ درصد مراتع خوب و متوسط و ۶٫۸ درصد جنگلی است. ۸۸۰٬۳۳۴ هکتار از مساحت این استان، جزء کانون‌های بحرانی فرسایش بادی است که شهرستان قاینات با ۲۴۲٬۴۷۲ هکتار مساحت کانون‌های بحرانی، دارای بیشترین سطح وشهرستان سرایان با ۲۷٬۷۸۷ هکتار، دارای کمترین سطح کانون بحران فرسایش بادی است.[۷]

معدن

این استان دارای پتانسیل بالایی در بخش معادن می‌باشد به طوری که دارای تنها ذخایر منیزیت ایران (شهرستان بیرجند و شهرستان سربیشه)[۹]، بزرگ‌ترین ذخیره و تنها معدن آزبست ایران (معدن حاجات نهبندان)[۱۰] بوده و ذخایر و معادن مهم بنتونیت (شهرستان فردوس، سه قلعه)، گرانیت (بیرجند و سربیشه)، گل سفید (بیرجند)[۱۱]، بازالت (شهرستان سربیشه) در خراسان جنوبی مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد. یکی دیگر از مهمترین معادن این استان، معدن مس قلعه زری واقع در جنوب غرب این استان (خوسف) است که به علت عیار طلای بالای آن در سطح جهان شناخته شده است[نیازمند منبع].

معادن ولاستونیت، کائولن، تراورتن، فلدسپات، بوکسیت، مارن، گچ، آهک، دولومیت، مرمریت، خاک صنعتی، سنگ لاشه و توف از دیگر معادنی هستند که در این استان در حال بهره‌برداری هستند.

استان خراسان جنوبی، شرقی‌ترین استان ایران، دارای 82864 كیلومتر مربع مساحت می‌باشد كه بین 57 درجه و 46 دقیقه تا 60 درجه و  57 دقیقه طول شرقی و 30 درجه و 35 دقیقه تا 34 درجه و 14 دقیقه عرض شمالی قرار گرفته و 47/5 % از مساحت كشور را به خود اختصاص داده است . این استان از شرق، با كشور افغانستان، از شمال به استان خراسان رضوی ، از غرب به استانهای یزد و كرمان و از جنوب با استان سیستان و بلوچستان همسایه است.  براساس آخرین تقسیمات كشوری، خراسان جنوبی دارای 6 شهرستان (بیرجند، قائنات، درمیان، سرایان، سربیشه و نهبندان) با مركزیت بیرجند، 17 شهر، 16 بخش، 42 دهستان، 2061 آبادی دارای سكنه و 5041 آبادی خالی از سكنه می‌باشد.
آب و هوا اقلیم استان از نوع خشك و بیابانی است كه متوسط بارندگی سالیانه استان به 150 میلیمتر می رسد. حداكثر دمای سالانه  44 و پایین ترین دمای ثبت شده 5/21ـ  درجه سانتیگراد گزارش شده است.

آب و هوا : اقلیم استان از نوع خشك و بیابانی است، اما با توجه به موقعیت قرارگیری مناطق پست یا مرتفع، به دو دسته تقسیم می شود:
الف) اقلیم خشك و گرم: شامل دشتها و مناطق هموار مركز، غرب و جنوب استان
ب) اقلیم خشك و ملایم: كه دربخشهای مرتفع شمالی، شمال غربی استان واطراف بیرجند مشاهده می شود.


موقعیت طبیعی : استان از نظر ناهمواریها تقریباً به دو  قسمت «كوهستانی و مرتفع» و «پست و هموار» تقسیم می شود. قسمتهای كوهستانی بیشتر در شمال و شمال غرب استان و قسمتهای پست و هموار در دشتهای مركز و جنوب استان واقع شده اند.مناطق پست و هموار استان شامل زمینها و دشتهای همواری هستند كه در قسمتهای مركزی، غربی و جنوب غربی استان قرار گرفته اند. از نظر كشاورزی، دامپروری  و احداث راههای ارتباطی از اهمیت خاصی برخوردارند. دشتهای جنوب و جنوب غربی استان حاوی نمكزارها و نقاط پست و كم ارتفاعی هستند كه گاهاً از هر نوع پوشش گیاهی عاری هستند و بدلیل مجاورت با حاشیه شمال كویر لوت، آب و هوایی خشك و خشن دارند و در معرض حمله شنهای روان قرار دارند. به علت كمی نزولات جوی، فصلهای پرباران منتهی به ماههای پایانی زمستان و اوایل بهار هستند و میانگین بارندگی در فصول گرم و سرد سال به ترتیب 1/0 میلیمتر و 1/95 میلیمتر می باشد.قرارگیری استان در ناحیه آب و هوایی بیابانی (گرم و خشك) شرق ایران سبب شده تا اكثر جریانات رودخانه ای، موقت و فصلی بوده و رودخانه دائمی در استان وجود نداشته باشد. تندابها و سیلابها در بسیاری از موارد بدلیل فقر پوشش گیاهی، سبب خرابی می شوند. بخشهای وسیعی از مركز، غرب، شرق وجنوب استان با محدودیت منابع آب مواجه می باشند و منابع محدود آ ب زیر زمینی تنها امكانات تامین آب محسوب می شوند.قرارگیری گسل بزرگ نهبندان كه به طول 750 كیلومتردر چندین شاخه موازی كه از مركز سیستان و بلوچستان و مرز پاكستان، تا شمال استان و نواحی جنوبی استان خراسان رضوی امتداد یافته، جدا از ایجاد زمین لرزه های پراكنده، سبب تشكیل ساختارهای متنوع زمین شناسی در طول میلیونها سال و تشكیل توده های سنگهای «گرانیت سبز» دراستان شده كه بسیاری از گونه های آن شهرت جهانی دارند.


کشاورزی : در سال 84-83، مجموعاً 214274 هکتار زیر کشت محصولات زراعی و باغی قرار داشته که از این میزان 59515 هکتار اراضی دیم و 130234 هکتار اراضی آبی بوده اند. یعنی بیش از 60 درصد از اراضی زیر کشت استان را اراضی آبی تشکیل داده ا ند.عمده ترین محصولات زراعی استان عبارتند از: گندم، جو، پنبه، چغندر قند، محصولات جالیزی و نباتات علوفه ای. لازم به ذكر است استان خراسان جنوبی در تولید محصول چغندر قند، مقام هشتم کشوری را دارا می باشد.


دامپروری و شیلات: وجود واحد های دامی صنعتی و بومی متعدد و استخرهای سرد آبی و گرم آبی پرورش ماهی، این استان را در تولید گوشت سفید و قرمز به خودکفایی رسانده تا جایی که در صادرات گوشت سفید رشد چشمگیری مشاهده می شود.
از جمله مزیتهای نسبی این استان در زمینه دامپروری و پرورش طیور می توان به:
- وجود چرخه کامل تولید گوشت مرغ، 
- سازگاری گوسفند بلوچی با شرایط آب و هوایی منطقه و تولید پشم بسیار مرغوب،
- پرورش بز کرکی و تولید کرک با ارزش اقتصادی بسیار بالا و وجود 15 درصد از کل شترهای کشور در این منطقه اشاره کرد.


صنعت: در بخش صنعت، تا پایان سال 85، تعداد 1353 مجوز صنعتی (جواز تاسیس و طرح توسعه) با پیش بینی سرمایه گذاری 24780.87 میلیارد ریال و پیش بینی اشتغال 38373 نفر صادر گردیده است .همچنین تا كنون 184 واحد صنعتی با سرمایه گذاری بالغ بر 1743.7 میلیارد ریال و اشتغالزایی 5625 نفر در سطح استان به بهره برداری رسیده اند.


معدن: استان خراسان جنوبی به لحاظ معدنی از توانمندیهای قابل توجهی برخوردار است . در این استان به سبب دارا بودن شرایط خاص زمین شناسی، نشانه های معدنی فراوانی به چشم می خورد. تعــداد كل معادن فعال استان تا پایان سال 85 تعداد 158 معدن بوده كه برای 1921 نفر اشتغال مستقیم ایجاد نموده است.
میزان كل ذخیره برآورد شده معادن استان حدود 409 میلیون تن است و میزان استخراج بر اساس پروانه بهره برداری حدود 2/2 میلیون تن در سال می باشد. از 158 مـعدن استان خراسان جنوبی، 19 معدن در شهرستان بیرجند، 48 معدن در شهرستان نهبندان، 34 معدن در شهرستان سربیشه، 18 معدن در شهرستان قاین، 11 معدن در شهرستان سرایان، 9 معدن در شهرستان درمیان و 19 معدن در شهرستان فردوس قرار دارد. میزان استخراج واقعی معادن استان سالانه حدود 5/1 میلیون تن (72% ظرفیت اسمی) برآورد می شود .


شهرستان ها

شهر بیرجند  : ناحیه‌ای كه بیرجند جزء كوچكی از آن را تشكیل می دهد، قهستان نام داشت. این ناحیه از یك سو به دلیل كوهستانی بودن،  پناهگاه نهضت هایی نظیر اسماعیلیان بوده است، از سوی دیگر، به سبب خشكی اقلیمی و وجود بیابان‌هایی كه به آب وهوای شبه جزیره عربستان شباهت دارد. در اسطوره های تاریخی، بنای قهستان را به سام بن نریمان نسبت می دهند و آن را بخشی از قلمرو فریدون، پنجمین پادشاه پیشدادی می دانند. این شهر در حال حاضر، یكی از شهرهای مهم جنوب خراسان و یك از مراكز عمده تجاری و اقتصادی است.
 شهر قاینات : ماركوپولو در سفرنامه خود از این شهر به نام  تونوكاین نام برده است كه این نام ازنام دو شهر بزرگ آن ایالت ـ قهستان ـ كه تون و قاین باشد، گرفته شده است. همچنین درسال 444 هـ. ق ناصرخسرو قبادیانی از این شهر دیدن كرده و از استحكامات شهر و مسجد جمعه آن یاد كرده است. ایالت قهستان، همزمان با ورود اعراب به ایران، پناهگاه زرتشتیانی بود كه به آن پناه آورده بودند.
 شهر سرایان : سرایان در160 كیلومتری شمال غربی شهرستان بیرجند در استان خراسان جنوبی قرار دارد و مشتمل بر سه دهستان (آیَسك ـ سه قلعه ـ مصعبی) می‌باشد. وسعت این بخش 9318 كیلومتر مربع بوده و از نظر طبیعی به دو منطقه كوهستانی وكویری قابل تقسیم می‌شود و جمعیت این شهرستان بالغ بر 50038 نفر می باشد.

شهر سربیشه : در وجه تسمیه سربیشه گفته شده است چون زمین قسمت جنوبی شهر آبخیز و سرسبز بوده و شهردر مدخل این محل قرار داشته است به آن سربیشه گفته اند اقوال دیگر نیز گفته شده از قبیل سربیشه كه بدلیل سردی هوا به این نام معروف بوده و به مرور زمان حرف (د) حذف گردیده است.

نهبندان‌ :
 ناحیه‌ای است‌كویری، خشك و كم آب. اهمیت این منطقه‌ پیش‌ از‌ اسلام بسیار بیش‌تر بوده است‌ چرا كه این منطقه‌ در مسیر بندرعباس به خراسان قرار داشته و‌ از ‌این باب موقعیتی سوق‌الجیشی داشته است.جمعیت شهرستان نهبندان در سرشماری عمومی نفوس و مسكن سال 1375 هـ. ش، 43.065 نفر بوده است . مردم نهبندان ایرانی و‌ آریایی نژادند و با گویش محلی و نزدیك به خراسانی سخن می‌گویند.0


طبقه بندی: مکان های گردشگری، طبیعت، طبیعت ایران،
برچسب ها: طبیعت، استان، خراسان جنوبی،
تاریخ : سه شنبه 26 آذر 1392 | 07:25 ب.ظ | نویسنده : محسن | نظرات


  • paper | خرید بک لینک | فروش آگهی رپرتاژ
  • خرید لینک دائمی | فروش لینک ارزان