تبلیغات


ساعت فلش

طبیعت - طبیعت استان فارس
موقعیت مکانی

استان فارس یکی از ۳۱ استان ایران است که در بخش جنوبی این کشور واقع شده‌است. آب و هوای استان فارس در نقاط مختلف این استان به سه دسته کوهستانی، معتدل و گرم تقسیم می‌شود. این استان با مساحتی در حدود ۱۲۲٬۶۰۸ کیلومتر مربع، چهارمین استان بزرگ و با جمعیتی معادل ۴٬۵۲۸٬۵۱۳ نفر، بر طبق برآورد جمعیتی سال ۱۳۸۹ خورشیدی سازمان ملی آمار ایران، چهارمین استان پرجمعیت ایران به‌شمار می‌رود. بر اساس تقسیمات کشوری اردیبهشت‌ماه سال ۱۳۹۰ خورشیدی، استان فارس به ۲۹شهرستان، ۹۴ شهر، ۸۳ بخش و ۲۰۴ دهستان تقسیم شده‌است.

مرکز استان فارس، شهر شیراز است که بر طبق برآورد جمعیتی سال ۱۳۸۹ خورشیدی سازمان آمار ایران به همراه حومه خود، جمعیتی معادل ۱،۷۴۹،۹۲۶ نفر داشته که پرجمعیت‌ترین شهر این استان محسوب می‌شود. از دیگر شهرهای پرجمعیت این استان می‌توان به شهرهای کازرون، مرودشت، جهرم و فسا اشاره کرد.

در این استان، امروزه به جز اکثریت فارسی زبان اقوام مختلفی نیز در این استان زندگی می‌کنند؛ از جمله لرها،قشقایی‌ها، عرب خمسه و لک، که هر یک به گویش‌ها و زبان‌های مختلفی مانند فارسی، کازرونی،لری،لارستانی، قشقایی، سیوندی، دوانی، اردکانی، عربی و کهمره‌ای (بککی) سخن می‌گویند.

منابع مهم اقتصادی استان فارس بر پایه کشاورزی و دامداری، شهرک‌های مختلف صنعتی، پالایشگاه‌ها، صنایع پتروشیمی و نیروگاه‌های مختلف بنا شده‌است.

استان فارس با وجود جاذبه‌های متعدد تاریخی، طبیعی و مذهبی، یکی از مراکز مهم گردشگری ایران است. همچنین تعدادی از مراکز مهم دانشگاهی ایران در این استان واقع شده‌استطبیعت دلنشین فارس


- ظرفیت طبیعت گردی موجود در استان با ذكر نام جاذبه های استان كه طرح طبیعت گردی آنها مطابق با زون بندی مناطق اجرایی شده است.
 
- اكو توریسم موجود در استان و معرفی پتانسیل های قابل بهره برداری در این عرصه در صورتیكه تجهیز شوند 

اكوتوریسم عبارتست ازمشاهده طبیعت و ادراك ارزشهای واقعی آن به نحوی كه حداكثر رضایت تفریحی جهت مشاركت طبیعت گردان وحداقل تاثیرمنفی بر محیط زیست وفرهنگ جامعه مزبان حاصل آید.
امروزه مقوله اكوتوریسم ازاهمیت بالایی برخوردار بوده وجوامع جهانی سرمایه گذاریهای كلانی به آن تخصیص داده اند.اختصاص سال 2002 از سوی سازمان ملل متحد به عنوان سال بین المللی اكوتوریسم درابعاد زیست محیطی،اجتماعی،فرهنگی،و اقتصادی است.
اكوتوریسم بااهداف مختلفی شكل می‎گیرد:
-اكوتوریسم بااهداف مشخص مثل تحقیقات علمی.
-اكوتوریسم با اهداف عام.
-اكوتوریسم با اهداف اتفاقی .
اكوتوریسم با اهداف تفریحی.
ویژگیهای اكوتوریسم:
-مشاركت درحفاظت از تنوع زیستی
-كمك به رفاه اجتماعی جوامع بومی
-مسؤلیت پذیری گردشگران
-كمترین میزان مصرف انرژیهای تجدید ناپذیر
-تاكید بر مالكیت بومی وایجاد فرصت های شغلی خصوصا برای جوامع روستایی
اكوتوریسم در ایران هنوز فاصله زیادی تا قافله جهانی دارد و كارهای زیادی است كه می بایست دراین رابطه صورت گیرد تا اكوتوریسم در ایران پیشرفت داشته و جایگاه اصلی خودرا پیداكند.
استان فارس از جمله مناطقی درسطح كشور است كه دارای مناظر طبیعی متنوع و زیبایی می باشد كه چشم هر بینندهء علاقه مند به طبیعت راخیره میكند.
ازجمله مناطقی كه تحت مدیریت سازمان حفازت محیط زیست میباشد عبارتنداز :

پارك ملی بمو:

مساحتی نزدیك به 48000 هكتار كه از ذخیره گاههای ژنتیكی بسیار با ارزش گونه های گیاهی وجانوری محسوب می شود این منطقه  در شمال شهر شیراز واقع گردیده است.
پارك ملی بمو دارای دشت هاوارتفاعات وسیعی میباشد كه زیستگاهها گونه های مختلف گیاهی جانوری میباشد.وجود چشمه های متعدد دراین پارك جایگاه مناسب را جهت جذب گردشگران فراهم آورد ،همچنین به دلیل نزدیكی این پارك به شهر شیراز و همچنین ،قرار گرفتن در مسیر اماكن تاریخی چون تخت جمشید ،پاسارگادو نقش رستم امتیازات مهمی جهت جذب توریسم وگردشگر طبیعی دارا می باشد .پارك ملی بمو هر ساله میزبان خیل زیادی از دوستداران طبیعت ومحققین می باشد.
بعضی از مناطقی كه برای بازدیدكنندگان خصوصا افرادی كه قصد تفرج در پارك را دارند جذابیت دارد عبارتند از :

قله كوه بمو: كه مشرف به شهر شیراز است و ارتفاعات كل كبابی، بالكی، دو دره، دشت چاه محكی، چشمه حاجی محراب، مسیر باجگاه به چشمه و آبشار چرو از تفرجگاههای پیش بینی شده در پارك درحال حاضر تفرجگاه تنگ چاه محكی در مدخل ورودی اصلی پارك با ظرفیت 5000 نفر درحال تجهیزاست.
دیگر تفرجگاههای پارك ملی بمو شامل تفرجگاه باجگاه در 10 كیلومتری شهر شیراز در مجاورت دانشكده های كشارزی و دامپزشكی و اردوگاه آموزش و پرورش در مسیر جاده شیراز  اصفهان و دیگری تفرجگاه سعدی در فاصله 2 كیلومتری شهر شیراز و درمسیر جاده شیراز - خرامه است كه در آینده تجهیز خواهند شد.

دریاچه پریشان

دریاچه پریشان یكی از زیباترین دریاچه های كشور است. این دریاچه با وسعتی در حدود چهار هزار هكتار دارای آب نسبتا شیرین بوده و به دلیل قرار گرفتن در كنار كوههای جنگلی و به دلیل نیزارها و لوئی زارهای وسیعی كه درحاشیه آن روئیده زیبایی شگفت انگیزی دارد. وجود هزاران پرنده از انواع گوناگون زیبایی آن را دو چندان كرده است. ازجمله پرندگان موجود در دریاچه پریشان پلیكان خاكستری، كشیم گردن سیاه، درنا، گاوچرانك، گلاریول و.را می توان ذكركرد.
دشتهای پوشیده از شقایق درساحل دریاه پریشان در فصل بهار منظره بدیعی را خلق می كند.
دریاچه های ارژن و پریشان از مجموعه ذخایر ثبت شده برنامه (انسان وكره مسكون) (MAB) سازمان ملل و همچنین از مناطق ثبت شده كنوانسیون رامسر و بوده و هر دو برای زادآوری و زمستان گذرانی انواع بسیار زیادی از پرندگان اهمیت زیادی دارند.
اداره كل حفاظت محیط زیست فارس تفرجگاهی با امكانات رفاهی مناسب در دریاچه پریشان احداث نموده است كه هرساله مورد استفاده اكوتوریست ها و محققین قرار می‎گیرد.

دریاچه مهارلو:

دریاچه مهارلو درفاصله 20 كیلومتری جنوب شرقی شیراز واقع شده و مساحت آن در حدود 20000 هكتار می‎باشد این دریاچه آب شور درماه های اول بهار بیشترین سطح را دارا می‎باشد ولی در تابستان به دلیل تبخیر شدید و نبود نزولات آسمانی از سطح و عمق آن به میزان قابل توجهی كاسته می‎شود.این دریاچه میزبان گونه های مختلف پرندگان می‎باشد كه جهت زمستان گذرانی به آن دریاچه مهاجرت می كنند دریاچه مهارلو به دلیل نزدیكی به شهر شیراز روزهای تعطیل مورد بازدید خیل عظیمی از طبیعت دوستان قرار می گیرد .
اداره كل حفاظت محیط زیست استان فارس با همكاری سازمان ایرانگردی و جهانگردی اقامتگاه و تفرجگاهی را جهت استفاده طبیعت دوستان احداث نموده كه به نوبه خود تاثیر به سزایی در جذب اكوتوریست دارد .

آبشار مارگون:

آبشار مارگون یكی از بدیع ترین مناظر طبیعی در سطح استان فارس می‎باشد كه چشم اندازهای آن چشم هر بیننده ای را به خود جلب می‎كند. منطقه مارگون با مساحتی حدود 3501 هكتار در فاصله 100 كیلومتری شهر شیراز در شهرستان سپیدان واقع شده است. آبشار مارگون  به عنوان منطقه حفاظت شده تحت حفاظت اداره كل حفاظت محیط زیست فارس می‎باشد. واین اداره كل با همكاری سازمان ایرانگردی و جهانگردی اقدامات مؤثری جهت ایجاد محیطی مناسب برای جذب توریست و طبیعت دوستان انجام داده اند كه از جمله می‎توان احداث اقامتگاه را نام برد كه جهت اسكان طبیعت دوستان احداث گردیده است.

منطقه حفاظت شده تنگ بستانك :

منطقه حفاظت شده تنگ بستانك با مساحت 15324 هكتار در شمال غربی استان فارس و در فاصله 120 كیلومتری شهر شیراز در بخش كامفیروز از توابع شهرستان مرودشت واقع گردیده است .
تنگ بستانك درگذشته بیشتر شهرت محلی داشت و منطقه ییلاقی بخش های كامفیروز و بیضا. محسوب می گردد .در گذشته مهمترین سودمندی آن برای روستاه های پایین دست استفاده از منابع آب برای مصرف شرب، كشاورزی و گردشگری موردی جوامع محلی بوده است وتا اواخر دهه 50 برای شهرنشینان نامی نا آشنا بوده و كمتر مورد استفاده گردشگری فشرده قرار گرفت، اما از اوائل دهه 60 این منطقه بتدریج توسط گروههای كوهنوردی و گردشگران طبیعت معرفی گردید و به لحاظ زیباییهای خیره كننده و چشم انداز طبیعی منحصر به فرد، توسط بازدیدكنندگان علاقمند بهشت گمشده نام گذاری گردید .
موقعیت جغرافیایی اثر طبیعی ملی تنگ بستانك در مجموعه گردشگری محور شمال و شمال غرب استان و امكان ارتباط جاده ای آن با یادمانهای تاریخی تخت جمشید، نقش رستم و پاسارگاد ازیك طرف و چشم انداز های طبیعی آبشار مارگون و تنگ براق از طرف دیگر دارد، امتیاز ویژه ای برای بخش ایرانگردی و جهانگردی استان فارس محسوب می‎گردد كه درخور توجه و اهمیت بسیاری می باشد .
در حال حاضر در حدود 6 ماه از سال در فصول بهار و تابستان منطقه مورد استفاده بازدیدكنندگان قرار می‎گیرد و در چهار ماه اردیبهشت، خرداد، تیر، مرداد بیشترین بازدیدكنندگان به منطقه مراجعه میكنند .
اداره كل حفاظت محیط زیست فارس و سازمان ایرانگردی جهانگردی استان فارس ساماندهی زون گردشگری، تنگ بستانك را در دست اجرا دارند .هدف از اجرای این طرح فراهم آوردن امكانات گردشگری و كاهش تدریجی تهدیدهای ناشی از استفاده بی رویه گردشگری ازمنطقه است .

تنگ تیزاب:

از زیباترین چشمه سارهای موجود در سطح استان فارس می باشد كه دارای ابی گوارا و باطراوات است كه هر طبیعت دوستی را به خود جلب می كند تنگ تیزاب در شهرستان سپیدان واقع گردیده و دارای مناظر بكر میباشد .
در تنگ تیزاب دارای تاسیسات محدودی جهت اسكان طبیعت گردان احداث شده ولی جوابگوی خیل طبیعت گردان نمی باشد .
از دیگر مناطقی كه در سطح استان پتانسیل سرمایه گذاری و جذب توریسم را دارد تنگ غنیمی واقع در بخش خرامه میباشد كه از مناظر بدیع بكر برخوردار است.


تنگ براق،
 نام دره زیبایی در نزدیکی روستای تنگ براق در 20 کیلومتری شهر سده در شهرستان اقلید ، شمال غربی شیراز است. فاصله روستای تنگ براق تا شهر سده 20 کیلومتر، تا اقلید 90 کیلومتر و تا شیراز 190 کیلومتر است. روستای تنگ براق از سطح دریا 1940 متر ارتفاع دارد و آب و هوای آن در بهار و تابستان معتدل و در پاییز و زمستان سرد است. این روستا به دلیل استقرار در ناحیه کوهستانی، چشم اندازهای بسیار زیبایی دارد. مزارع سرسبز پیرامون روستا، جنگل ها و باغ های وسیع به ویژه در فصل های بهار و تابستان فضای دل نشینی برای گردشگران پدید می آورد. تنگ براق، نام دره زیبای شمال روستای تنگ براق است. در این تنگه شاهد رویش گیاهان و تشکیل پاسیوهای طبیعی در دیواره‎ها و شکاف‎ها هستیم. رودخانه پرآبی که در این دره جریان دارد به رود کر می‎ریزد. این رودخانه دیواره کوه را بریده و شکافی با دیواره هایی عمودی به پهنای چهل متر و در حدود صد متر بلندی در کوه بوجود آورده است

مجموعه تفریحی ورزشی پولادکف


 مجموعه تفریحی ورزشی پولادکف در 80 کیلومتری شمال شهر شیراز ، و در کوههای دل انگیز سپیدان واقع شده است. در طول سالیان گذشته، امکانات گسترده ای به مجموعه تفریحی ورزشی پولادکف افزوده شده است. بطوریکه هم اکنون در تمامی ایام سال مورد توجه گردشگران و ورزش دوستان عزیر قرار گرفته است.


طبقه بندی: طبیعت، طبیعت ایران،
برچسب ها: طبیعت، استان، فارس،
تاریخ : شنبه 23 آذر 1392 | 11:25 ب.ظ | نویسنده : محسن | نظرات


  • paper | خرید بک لینک | فروش آگهی رپرتاژ
  • خرید لینک دائمی | فروش لینک ارزان