تبلیغات


ساعت فلش

طبیعت - افزایش انتشار نیتروژن لایه ازن را تهدید میکند


برنامه محیط زیست سازمان ملل طی گزارش جدید خود نسبت به دو برابر شدن انتشار اکسید نیتروژن (N2O) که به عنوان "گاز خنده آور" نیز شناخه می شود تا سال 2050 هشدار داده است. این مساله می تواند بهبود لایه ازن را در معرض خطر قرار دهد.

کشاورزی با فاصله ای بسیار زیاد به عنوان منبع اصلی انتشار اکسید نیتروژن شناخته می شود که سهمی دو سومی را در این زمینه به خود اختصاص داده است. از منابع اصلی دیگر انتشار این گاز می توان به احتراق سوخت های فسیلی، سوختن زیست توده و فاضلاب اشاره کرد. 

اگرچه انتشار اکسید نیتروژن و میزان آن در اتمسفر با دی اکسید کربن قابل مقایسه نیست، اما از نظر آب و هوایی و آسیب لایه ازن به واسطه تاثیر این گاز در گرمایش جهانی که ناشی از خواص پرتوزایی و طول عمر بالا در اتمسفر - به طور میانگین حدود 120 سال - است، پیامدهای مخربی را به همراه دارد. بنابر گزارش اخیر سازمان ملل، در سناریو تلاش های اندک و یا هیچ گونه تلاش برای کاهش، سطوح انتشار اکسید نیتروژن به طور متوسط بین سال های 2005 تا 2050 به میزان 83 درصد افزایش خواهد یافت. در سناریو کاهش متوسط، این رقم به 26 درصد و در سناریو کاهش چشمگیر و هماهنگ به 22 درصد می رسد.

از اقدام های توصیه شده برای کاهش انتشار اکسید نیتروژن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

حذف یارانه هایی که استفاده بیش از حد و یا سوء استفاده از کود نیتروژنی و محصولات دیگر را موجب می شوند، در شرایطی که مشوق هایی برای اتحاذ بهترین شیوه های مدیریت به منظور بهبود کارایی مصرف نیتروژن ارائه می شوند.

در نظر گرفتن برچست قیمت آلودگی نیتروژن از طریق مالیات های مناسب، مشوق ها و مجوزهای قابل معامله.

تشویق پژوهش و توسعه در مسیر پیشرفت و ارائه تکنیک های نوآورانه به منظور افزایش کارایی مصرف نیتروژن و همچنین افزایش بهره وری محصولات و دام ها در کشاورزی و بخش های دیگر.

افزایش حمایت از شیوه های مدیریت مواد مغذی خوب از طریق آموزش، گسترش و توسعه به ویژه برای کشاورزانی که در کشورهای در حال توسعه فعالیت می کنند.

تعیین اهدافی مشخص برای کاهش انتشار اکسید نیتروژن، ارتقا بهره وری استفاده از نیتروژن و اتخاذ راهبردهایی برای بررسی و دنبال کردن پیشرفت های حاصل شده در این زمینه.

زیست نیوز
طبقه بندی: طبیعت، مقاله درباره ی طبیعت،
برچسب ها: نیتروژن، لایه ازن، تهدید،
تاریخ : دوشنبه 4 آذر 1392 | 05:28 ب.ظ | نویسنده : محسن | نظرات


  • paper | خرید بک لینک | فروش آگهی رپرتاژ
  • خرید لینک دائمی | فروش لینک ارزان