تبلیغات


ساعت فلش

طبیعت - خشک شدن دریاچه ارومیـه

خشک شدن دریاچه ارومیـه یک ضایعه جهانـی است

"وضعیت فعلی دریاچه ارومیه حیاتی و تعیین کننده است. راهی دیگر غیر از نجات دریاچه ارومیه وجود ندارد؛ یا باید قبول کنیم که دریاچه ارومیه از بین برود یا تمام تلاش مان را برای نجات دریاچه ارومیه انجام دهیم"


وضعیت فعلی دریاچه ارومیه حیاتی و تعیین کننده است. راهی دیگر غیر از نجات دریاچه ارومیه وجود ندارد؛ یا باید قبول کنیم که دریاچه ارومیه از بین برود یا تمام تلاش مان را برای نجات دریاچه ارومیه انجام دهیم

رودخانه ارس یک رودخانه بین المللی است و نمی توان همه آن را به سوی دریاچه سرازیر کرد. البته چنین طرحی مشکلات زیست محیطی فراوانی برای خود ارس ایجاد می کند

عمده مصرف آب پشت سدها ویژه کشاورزی است؛ در آن واحد حداقل دو میلیارد مترمکعب پشت سدها آب وجود دارد، در حالی که آب پشت سدها دائما استفاده و دوباره پر می شود. نخستین کاری که در این زمینه باید صورت گیرد، مدیریت آب های موجود در منطقه و اصلاح سیستم آبیاری کشاورزی است. اگر این مدیریت را درست انجام دهیم، می توانیم از محل صرفه جویی معادل دو میلیارد مترمکعب آب را سالانه به دریاچه ارومیه هدایت کنیم

آذربایجان هفته گذشته طعم توفان نمکی را در حجم بسیار کوچکی چشید. سال هاست کارشناسان، رسانه ها و مردم درباره فاجعه یی که نگین فیروزه یی آذربایجان، قطب اقتصادی و شریان حیاتی ایران را تهدید می کند، هشدار داده اند؛ اما در مقابل دولت های گذشته عملا به این هشدار ها بی تفاوت بوده اند. آنچه نباید روی می داد، اتفاق افتاد و مردم، مسوولان دولتی و نمایندگان مجلس با همه وجودشان طعم نمک را در هوایی که به ریه هایشان می فرستند، احساس کردند. دیگر گمان نمی رود کسی به جدیت بحران دریاچه ارومیه واقف نباشد؛ بحرانی که در صورت بروز آن شاهد یک «ضایعه جهانی» به تمام معنا خواهیم بود. خبرنگار ما جهت بررسی بیشتر و نزدیک تر مساله دریاچه ارومیه به حضور بنیانگذار پژوهشکده آرتمیا و آبزیان دانشگاه ارومیه رسیده است. دکتر «ناصر آق» عضو برجسته هیات علمی دانشگاه ارومیه و بنیانگذار پژوهشکده آرتمیا و جانوران آبزی این دانشگاه است که به سوالات ما درباره ابعاد مختلف بحران دریاچه ارومیه و راهکارهای نجات بخش این دریاچه پاسخ داده است. وی متولد ۱۳۳۹ در گنبد کاووس است و دوران کارشناسی و کارشناسی ارشد خود را در رشته علوم جانوری و میکروبیولوژی دانشگاه ام.اس. بارودا هندوستان گذرانده و درجه دکترای خود را از دانشگاه گنت کشور بلژیک در رشته آبزیان گرایش آرتمیا اخذ کرده است. دکتر آق ایده های بسیار قابل توجهی برای تسریع در احیای دریاچه ارومیه دارد که در لابه لای پرسش های ما به آنها اشاره کرده است. عمل به پیشنهادها و راهکارهای ارائه شده توسط ایشان می تواند کلید بسیاری از مشکلات پیش روی عملیات نجات دریاچه ارومیه باشد. متن کامل گفت وگوی مبسوط و تفصیلی خبرنگار ما پیش روی شماست.

آقای دکتر آق ارزیابی شما از آخرین وضعیت دریاچه ارومیه چیست؟

طبق آخرین ارزیابی های صورت گرفته از سوی ما، متوجه شدیم حجم آب باقیمانده در دریاچه ارومیه بسیار بسیار کمتر از آن چیزی است که در سایر ارگان ها و رسانه ها مطرح می شود. هر چند تاکنون آمار خیلی دقیقی از مقدار آب دریاچه ارومیه اعلام نشده، اما رقم هایی که گفته می شود بسیار بالاتر از آن چیزی است که واقعیت دارد.

بخش عمده آب دریاچه ارومیه در قسمت شمالی آن است، اما می بینیم که عقب نشینی ساحلی در شمال دریاچه هم بسیار چشمگیر است. طبق آخرین برآوردهایی که انجام دادیم حداکثر عمق آب در جنوب دریاچه در مناطق خیلی محدودی دو متر و ۴۰ سانتیمتر است. با توجه به طول و عرض آبی که موجود است و با احتساب عمق متوسط یک متر، اکنون چیزی در حدود ۴۰ میلیون مترمکعب آب در جنوب دریاچه ارومیه باقی مانده است؛ یعنی کمی بیشتر از آبی که پشت سد شهر چای ارومیه وجود دارد.

عمق فاجعه دریاچه ارومیه خیلی بیشتر از حد تصور ما است و واقعا نمی شود گفت که اکنون دریاچه ارومیه زنده است. اخیرا دیدم تلویزیون زیر نویس می کرد که سطح آب دریاچه ارومیه نسبت به سال گذشته ۲۴ سانتیمتر افزایش یافته است! واقعا من نمی دانم این آمار را چه کسانی و با چه هدفی ارائه می کنند؟ فکر می کنم ارائه چنین آمار دروغی هدفی جز گول زدن مردم و سرپوش گذاشتن بر بی کفایتی های مسوولان ندارد.

ببینید اگر اقدام بسیار بسیار عاجلی صورت نگیرد، نگه داشتن دریاچه ارومیه بسیار دشوار خواهد بود. سرعت عقب نشینی ساحلی آب وحشتناک است و در عرض ۲۰ روز، دو کیلومتر عقب نشینی ساحلی صورت گرفته است. ما داریم به اوج فاجعه دریاچه ارومیه نزدیک می شویم.

از علت های خشک شدن دریاچه ارومیه زیاد صحبت شده و نقش سدها در بروز بحران دریاچه ارومیه کاملا پررنگ مشاهده می شود. واقعا چرا دریاچه ارومیه به این روز افتاد؟

کشاورزی در سال های گذشته سه برابر بیش از ظرفیت افزایش یافته است. حجم آب های موجود پشت سدها آنقدر نیست که نیاز آبی دریاچه را تامین کند. ۹۰ درصد آب های سطحی حوضه آبریز دریاچه ارومیه به کشاورزی اختصاص می یابد و حداکثر راندمان آبیاری کشاورزی منطقه ۳۰ درصد است. یعنی در آبیاری کشاورزی ۷۰ درصد آب مصرفی هرز می رود. این عدد سالانه به بیش از دو میلیارد مترمکعب آب می رسد.

ببینید آب هایی که پشت سدها می ماند یک طرف قضیه است و آب هایی که به صورت روان به دریاچه ارومیه می آیند طرف دیگر قضیه. عمده مصرف آب پشت سدها ویژه کشاورزی است؛ در آن واحد حداقل دو میلیارد مترمکعب پشت سدها آب وجود دارد، در حالی که آب پشت سدها دائما استفاده و دوباره پر می شود. نخستین کاری که در این زمینه باید صورت گیرد، مدیریت آب های موجود در منطقه و اصلاح سیستم آبیاری کشاورزی است. اگر این مدیریت را درست انجام دهیم، می توانیم از محل صرفه جویی معادل دو میلیارد مترمکعب آب را سالانه به دریاچه ارومیه هدایت کنیم. این کار اگر به صورت سالانه ادامه یابد می تواند کمک خیلی زیادی برای نجات دریاچه ارومیه برساند.

مشکل دیگر برداشت بی رویه از منابع زیرزمینی آب است. هزاران حلقه چاه آب غیرمجاز بدون کنتور و پرداخت آب بها در حوضه آبریز دریاچه ارومیه وجود دارد. صدا و سیما باید یک برنامه ریزی خیلی دقیق و روزانه برای توجیه مردم انجام دهد که برداشت آب های زیرزمینی چه صدمه بزرگی به منطقه و آینده کشاورزی وارد می کند. چون با خشک شدن دریاچه ارومیه نخستین لطمه را کشاورزان خواهند دید.

چگونه می توان در مصرف آب های سطحی و زیرسطحی صرفه جویی کرد و راندمان آبیاری کشاورزی را افزایش داد؟

اصلاح الگوی کشت و آبیاری کشاورزی می تواند

به تدریج دوباره به دریاچه ارومیه جان ببخشد. باید با استفاده از مکانیزه کردن سیستم های آبیاری کشاورزی که بهترین نمونه آن آبیاری قطره یی است، نیاز های آبی کل مزارع را بدون هدررفتگی آب تامین کرد؛ این کار باعث صرفه جویی حداقل ۵/۱ میلیارد مترمکعب آب در سال می شود.

از سوی دیگر اصلاح الگوی کشت کشاورزان بسیار مهم است. وقتی شرایط منطقه از نظر آب و هوایی دیگر جوابگو نیست، باید اصلاح الگوی کشت کشاورزی تغییر کند که متولی این امر مهم جهاد کشاورزی است.

آقای دکتر نقش جاده میانگذر را در بحران به وجود آمده چطور ارزیابی می کنید؟ این جاده دریاچه ارومیه را به دو بخش کاملا جدای شمالی و جنوبی تقسیم کرده است.

خود جاده میانگذر تاثیری در کم آبی دریاچه ندارد؛ بعضی ها معتقدند که با قطع شدن جریان آب دریاچه ارومیه روند خشک شدن این دریاچه شدت گرفته است. خشک شدن ربطی به این عامل ندارد. ببینید با جریان نیافتن آب تبخیر کمتر نمی شود، بنابراین مشکل ما کم آبی دریاچه است نه قطع جریان آب آن. برای توجیه این مساله یکسری سوابق تاریخی مشابه وجود دارد؛ مانند دریاچه نمکی یوتا در امریکا. در دهه ۱۹۴۰ روی آن دریاچه جاده یی احداث شد. با وجود آن، به تدریج بهره برداری آرتمیا از دریاچه یوتا آغاز شد و حتی پل های بین دریاچه را هم پر کردند تا شوری یک طرف دریاچه را در حد مطلوب نگه دارند. دریاچه بزرگ در ایالت یوتا به دو قسمت کاملا جدای شمالی و جنوبی تقسیم شد. الان در یوتا دو اکوسیستم کاملا متفاوت ایجاد شده است، اما تاثیری در مقدار آب آن نداشته است. یک طرف یعنی ناحیه شمالی ۲۵۰ گرم در لیتر شوری دارد و ناحیه جنوبی کمتر از ۱۰۰ گرم در لیتر. آرتمیا یک موجود بسیار ارزشمند است و در این مورد امریکایی ها خیلی دقیق عمل کردند. هم اکنون از دریاچه یوتا سالانه بیش از ۲ هزار تن سیست آرتمیا صید می شود و ۷۰ درصد آرتمیای جهان از آن دریاچه تامین می شود. دریاچه شور و آرتمیا یک ظرفیت بزرگ اقتصادی است.

مهم ترین کار فوری که باید برای نجات دریاچه ارومیه انجام پذیرد، چیست؟

تمام کارهایی که باید برای دریاچه ارومیه صورت گیرد به سه بخش کوتاه مدت، میان مدت و دراز مدت تقسیم شود. به نظر من فوری ترین کاری که برای دریاچه ارومیه باید صورت بپذیرد تدوین برنامه راهبردی و اجرای آن توسط یک متولی واحد است. در گذشته همه به نوعی متولی دریاچه بودند، اما هیچ کار عملی از سوی هیچ کدام صورت نگرفت. به نظر من وظیفه مدیریت و مانیتورینگ مستمر دریاچه ارومیه باید به یک سازمان واحد محول شود و این به نظر من خیلی مهم است که دانشگاه ارومیه در اولویت این امر قرار گیرد.

ما در دانشگاه ارومیه پژوهشکده آرتمیا و آبزیان را داریم که در ۱۵ سال گذشته به صورت مستمر درباره دریاچه ارومیه کار کرده و بیش از ۱۰۰ پروژه و ۱۰۰ پایان نامه در این زمینه کار کرده است و همچنین ارتباطات بسیار قوی بین المللی و تجربیات بسیار موثری در این زمینه وجود دارد. ما در اینجا با بهترین متخصصان آب های شور جهان در ارتباط تنگاتنگ هستیم. ما می توانیم با توجه به سابقه درخشان دانشگاه ارومیه این مسوولیت را بپذیریم.

پیشنهاد من این است که در کوتاه مدت بتوانیم هشت هزار هکتار از دریاچه را احیا کنیم؛ احیای این هشت هزار هکتار حدود ۵۰ میلیارد تومان هزینه خواهد داشت، اما از سوی دیگر علاوه بر هزاران نفر اشتغال و بحث توریسم، سالانه فقط از محل فروش آرتمیا ۵۰ میلیارد تومان درآمد خواهیم داشت. این یک حرکت اولیه است و به معنی نادیده گرفتن سایر بخش های دریاچه نیست.

توصیه ام به دولت برای حفظ محیط زیست و کشاورزی منطقه این است که مکانیزاسیون کشاورزی و آبیاری باغات و زمین های کشاورزی به صورت کاملا رایگان انجام شود و این کار حداقل باید به ۵۰ شرکت واگذار شود تا در عرض یک سال عملی شود.

هشت هزار هکتار چند درصد دریاچه ارومیه است؟

دریاچه ارومیه در زمان پرآبی ۵۰۰ هزار هکتار وسعت داشته است و هشت هزار هکتار بخش بسیار کوچکی از آن حجم بزرگ است. این طرح یک نماد برای احیای دریاچه ارومیه خواهد بود. یعنی وقتی که با احیای هشت هزار هکتار از دریاچه با هزینه ۵۰ میلیارد، می توانیم سالانه بیش از ۵۰ میلیارد تومان درآمد داشته باشیم، پس می توانیم با احیای کل دریاچه صدها برابر این مقدار کسب درآمد کنیم. این یک طرح نمادین است که ارزش احیای دریاچه را ثابت می کند.

ما برای اجرای این طرح در انتهای رودخانه ها مخازنی ایجاد کرده و آب را به وسط سه جزیره اصلی کبودان، اشک و اسپیر می بریم. این سه جزیره تقریبا به هم پیوسته هستند، ما فقط یک قسمت جنوبی این سه جزیره را می بندیم تا آب در آنجا با عمق دو متر حفظ شود. همان آبی که همین الان به دریاچه می رسد اما در عرض چند روز تبخیر می شود.

چرا دریاچه ارومیه سرخ شده است؟

سرخ شدن دریاچه ارومیه دو علت دارد:

۱ جلبک های تک سلولی به نام سالینا که در شوری بسیار زیاد مقادیر زیادی از کاروتن تولید می کنند و این کاروتن قرمزرنگ است. اگر زیر میکروسکوپ به این جلبک نگاه کنید داخلش پر از ذرات کاروتن است. این ماده عامل مقاومت در شوری بسیار بالاست. خود آرتمیا هم این ماده را برای مقاومت بیشتر در برابر شوری بیش از حد تولید می کند.

۲ علت دیگر باکتری های هالوفیل یا نمک دوست هستند. این باکتری ها هم در برابر شوری بیشتر تکثیر بیشتری پیدا می کنند. این دو عامل در برابر شوری بیش از حد و سایر استرس های محیطی ایجاد شده اند. تولید این ماده و سرخ شدن آب هیچ اثر منفی برای دریاچه ندارند.

وضعیت آرتمیا در دریاچه ارومیه چگونه است؟

متاسفانه دیگر هیچ آرتمیای زنده یی نمی توان در دریاچه ارومیه یافت. آرتمیا پارسال خیلی کم وجود داشت ولی امسال دیگر آرتمیای زنده یی نیست. چون شوری آب بسیار بالاست و ورودی آب هم به خود دریاچه نمی رسد. سیست آرتمیا در لابه لای نمک ها مدفون شده و برای خارج شدن نوزاد آرتمیا از تخمش باید شوری آب کمتر شود.

استاندارد شوری آب برای زیست آرتمیا چقدر است؟ آیا آرتمیای دریاچه ارومیه منقرض شده است؟

بهترین شرایط برای زیست آرتمیا حداکثر شوری ۱۰۰ الی ۱۵۰ گرم در لیتر است. در شوری های بسیار بالاتر هم ده ها سال تخم آرتمیا به صورت نهفته می ماند و در شرایط بهینه از تخم خارج می شود. نمی توان گفت که آرتمیا در دریاچه ارومیه منقرض شده است، چون تخم آرتمیا وجود دارد. اما خود آرتمیای زنده دیگر وجود ندارد. بانک ژنی سیست آرتمیا در سردخانه پژوهشکده آرتمیا و آبزیان دانشگاه ارومیه وجود دارد. اما مطلع هستم که یکی از شرکت ها به مقدار زیادی سیست آرتمیا را که در سال ۱۹۸۰ صید کرده است، هنوز دارد.

از آرتمیا و ارزش زیستی و اقتصادی آن بیشتر برایمان توضیح دهید.

آرتمیا پایه و اساس بخش بزرگی از صنعت آبزی پروری است. یعنی تولید میگو، ماهیان دریایی، خاویاری و زینتی به صورت ۱۰۰ درصد به آرتمیا وابسته است. آرتمیای مورد نیاز کشور ما از چین و امریکا وارد می شود؛ اگر امروز به هر دلیلی ورود سیست آرتمیا به ایران با مشکل مواجه شود، تمام صنعت آبزی پروری یک دفعه ورشکسته خواهند شد و هزاران نفر بیکار خواهند شد. بنابرین تامین آرتمیا از داخل برای ما ضروری است؛ از همان هشت هزار هکتار می توان سالانه ۱۰۰ تن سیست آرتمیا برداشت کرد، در حالی که مصرف داخلی کشور ما ۲۰ تن است. بقیه را می توان صادر کرد که اکنون در بازار جهانی حداقل قیمت سیست آرتمیا به ازای هر کیلو ۸۰ دلار است.

به نظر من حتی می توان پایه احیای دریاچه ارومیه را بر آرتمیا گذاشت. آرتمیا موجودی بسیار باارزش است و در سال های پرآبی دریاچه ارومیه بین ۱۳۷۱ و ۱۳۷۵ طبق برآوردهای ما در آن زمان با قیمت بازار جهانی همان سال ها چیزی حدود ۱۰ میلیارد دلار ارزش صارداتی داشت؛ در زمانی که درآمد نفتی کشور ما از ۱۵ میلیارد دلار کمتر بود. در آن سال ها می گفتیم: یک کیلو سیست آرتمیا معادل ۲۰ بشکه نفت!

آقای دکتر تاکنون چقدر از نظریات متخصصان امر برای نجات دریاچه ارومیه بهره گرفته شده است؟

در این سال ها یک بار هم نشده است که از متخصصان بومی دانشگاه ارومیه و مخصوصاس متخصصان پژوهشکده آرتمیا و آبزیان که ۱۵ سال سابقه تحقیق و پژوهش دارند در این زمینه استفاده شود.

پروژه هایی برای نجات دریاچه وجود داشته است و کمک های بین المللی برای احیای دریاچه ارومیه انجام گرفته است. اما در هیچ کدام از موارد از متخصصان امر حتی نظری خواسته نشده است و این واقعا جای تاسف دارد. ما بارها و بارها در ۱۰ سال گذشته درباره وضعیت کنونی هشدار دادیم، برنامه دادیم اما هیچگاه ترتیب اثری به طرح ها و نظریات ما داده نشد. اگر دولت آقای روحانی می خواهد واقعا به یک نتیجه خوب عملی برای احیای دریاچه ارومیه برسد از این تجربه عملی و علمی متخصصان استفاده کند.

به نظر شما رودخانه ارس می تواند دریاچه ارومیه را نجات دهد؟

رودخانه ارس یک رودخانه بین المللی است و نمی توان همه آن را به سوی دریاچه سرازیر کرد. البته چنین طرحی مشکلات زیست محیطی فراوانی برای خود ارس ایجاد می کند. در مسیر انتقال ارس به دریاچه ارومیه مطمئنا همه آب آن برداشت شده و چیزی برای دریاچه ارومیه باقی نخواهد ماند. در حالی که بنده عرض می کنم با مدیریت منابع آب حوضه دریاچه می توان سالانه ۲ میلیارد مترمکعب آب از خود حوضه آبریز وارد دریاچه کرد.

به نظر شما آیا انتقال حوضه به حوضه آب می تواند موثر باشد؟ مانند انتقال آب رودخانه زاب که به عراق سرازیر می شود یا انتقال آب از دریاچه خزر؟

اصولا باید چنین طرح هایی در مرحله دوم انجام شود. وقتی آبی از حوضه دیگر منتقل می شود باید در وهله اول اکوسیستم آن حوضه را در نظر گرفت.

آقای دکتر آق، به نظر شما برداشت نمک از دریاچه صحیح است؟

موضوع برداشت نمک باید دقیقا بررسی شود. با توجه به اینکه شوری دریاچه ارومیه بالای ۴۰۰ گرم نمک در لیتر است، برداشت نمک نمی تواند مضر باشد. اگر می خواهیم دریاچه ارومیه کارکرد گذشته اش را داشته باشد باید شوری آن را کاهش دهیم. ما نمک های اضافی را زمانی نیاز خواهیم داشت که آب دریاچه حداقل سه برابر شود.

نظریات آقای کردوانی درباره دریاچه ارومیه را چطور ارزیابی می کنید؟

بالاخره آقای کردوانی یکی از پیشکسوتان دانشگاهی هستند و به ایشان احترام می گذاریم. اما به نظر من کسانی که دور از دریاچه بوده و هستند نباید برای دریاچه ارومیه نسخه بپیچند. این برای خودشان هم خوب نیست، چون شناخت کاملی از وضعیت دریاچه ارومیه ندارند و دیدگاه هایشان حداقل در این مورد مطابق با علم روز نیست، ما نمی توانیم نظریات آنها را قبول کنیم. ایشان گفته بودند که کلا دریاچه ارومیه را خشک کنیم روی نمک ها خاک بریزیم آن را حاصلخیز کنیم.

اگر چنین کاری انجام می شد اول باید این همه کویر نمک در مرکز ایران را جنگل می کردیم! چه نیازی است که دریاچه حی و حاضر را کویر کنیم و بعد احیا کنیم؟! ما در کشورمان کویر کم نداریم که بخواهیم دریاچه ارومیه را هم به آنها اضافه کنیم.

عملکرد دولت سابق در زمینه محیط زیست و به طور مشخص دریاچه ارومیه را چطور ارزیابی می کنید؟

واقعیت این است که دولت آقای احمدی نژاد نه تنها در عرصه محیط زیست بلکه در اکثر عرصه ها مشکلات بزرگی را به کشور ما تحمیل کردند. با اینکه در زمینه هایی مانند مسکن مهر هم عملکرد خوبی را شاهد بودیم که منکر آن نیستیم، ولی دولت آقای احمدی نژاد در خیلی از ابعاد جامعه عملکرد بسیار ضعیفی داشت و با انتقادات جدی روبه رو است. ما به عنوان افراد دانشگاهی می بینیم که واقعا چقدر در این زمینه عملکرد نادرستی داشته اند و چقدر مشکلات برای دانشگاه و دانشگاهیان به وجود آمده است. می بینیم که چاپ مقالات افزایش یافته، ولی چقدر تولید فناوری داشته ایم؟ اگر علم در حد مقالات باقی بماند کمکی به توسعه کشور نخواهد کرد. ما در اکثر زمینه ها از جمله محیط زیست با مشکلات بزرگی روبه رو هستیم. امیدوارم دولت جدید با تدبیرش شرایط را به سوی رشد و توسعه کشور در همه زمینه ها سوق دهد. ما از سال ۸۱ نسبت به وضعیت کنونی دریاچه ارومیه هشدار داده بودیم اما در آن زمان بعضی ها عقب نشینی دریاچه ارومیه را به حساب سیکل طبیعی رفت و برگشتی دریاچه ارومیه گذاشتند.

مشخصا دولت جدید برای احیای دریاچه ارومیه چه باید کند؟

از آقای دکتر روحانی تشکر می کنیم که به قولی که به مردم داده بودند، عمل کردند و در نخستین جلسه هیات دولت کارگروهی را برای مطالعه و بررسی دریاچه ارومیه تشکیل دادند. پیشنهاد ما به دولت و کارگروه نجات دریاچه ارومیه این است که مسوولیت علمی نجات دریاچه ارومیه را به دانشگاه ارومیه واگذار کنند. در غیر این صورت نظرات مختلف باعث پراکنده شدن نیروها خواهد شد. کارگروه نجات دریاچه ارومیه باید نقش هدایتگر داشته باشد. در دوره قبل همچنین کارگروهی بود اما هیچ فعالیتی عملا نتوانستند انجام دهند؛ کارشان را با جلسه شروع کردند و با جلسه هم به پایان بردند. چون کارشان نبود، چون از متخصصان استفاده نکردند. دولت باید شرایط و بودجه را تامین و برنامه ریزی و اجرا را به نیروهای متخصص واگذار کند. من مشخصا از دولت می خواهم این ماموریت ملی به دانشگاه ارومیه واگذار شود.

نقش سازمان های بین المللی در نجات دریاچه ارومیه را چگونه می بینید؟

دریاچه ارومیه یک تالاب بین المللی باارزش است که از نظر بین الملل هم جایگاه خاص خودش را دارد. درباره دریاچه ارومیه شاهد بودیم که وقتی بحران عمیق تر شد هزاران فلامینگو و دیگر پرندگان در این دریاچه گیر افتاده و جان باختند.

می توان کمک های کلان بین المللی برای نجات دریاچه ارومیه دریافت کرد. برای کار در چنین زمینه هایی مراکز بزرگی در جامعه جهانی از جمله در آلمان و حتی ترکیه وجود دارد. با کمک های سازمان های بین المللی فشار روی دولت کمتر می شود و روند احیای دریاچه ارومیه سریع تر می شود. ما باید از متخصصان بین المللی هم برای نجات دریاچه ارومیه استفاده کنیم. این کار می تواند هزینه ها و زمان لازم برای نجات دریاچه را کاهش دهد.

آقای دکتر! دریاچه ارومیه وارد وقت اضافه شده است.

وضعیت فعلی دریاچه ارومیه حیاتی و تعیین کننده است. راهی دیگر غیر از نجات دریاچه ارومیه وجود ندارد؛ یا باید قبول کنیم که دریاچه ارومیه از بین برود یا تمام تلاش مان را برای نجات دریاچه ارومیه انجام دهیم. هنوز فرصت برای نجات نگین آذربایجان وجود دارد. راهکارهای مختلفی که گفته شده از جمله بارورسازی ابرها راه هایی برای نجات دریاچه ارومیه هستند. باید برای نجات دریاچه مان برنامه ریزی دقیق انجام گیرد و عملیاتی به صورت فوری، میان مدت و طولانی مدت اجرا شود. اول از همه باید پروژه های نجات دریاچه ارومیه اولویت بندی شود، یعنی بودجه را نباید به صد قسمت تقسیم کرد و هیچ کدام هم به نتیجه نرسد.

آخرین کلام من این است: خشک شدن دریاچه ارومیه یک ضایعه جهانی است و نباید و نباید چنین اتفاقی بیفتد.

دکتر ناصر آق
طبقه بندی: مقاله درباره ی طبیعت،
برچسب ها: خشک شدن، دریاچه، ارومیه،
تاریخ : شنبه 25 آبان 1392 | 05:55 ب.ظ | نویسنده : محسن | نظرات


  • paper | خرید بک لینک | فروش آگهی رپرتاژ
  • خرید لینک دائمی | فروش لینک ارزان